Radgonske Gorice

Výjimečné vinice, svěží Štajersko: nejstarší a největší výrobce šumivého vína, "peniny", ve Slovinsku

vinarstvi radgonske gorice 014-min

zobrazit vina

Vinařství se nachází v oblasti Podráví, ve Slovinském Štajersku u rakouských hanic. Obhospodařuje téměř 500 ha zcela výjimečných vinařských lokalit, jako jsou Rezač, Katan a Vurcinger, kde se pěstují vynikající vína. Široká nabídka vín zahrnuje odrůdy Ranina, Traminer, Sauvignon, Pinot Gris, Pinot Noir a Chardonnay.

lidi radgonske

Sekty vyráběné tradiční metodou

Klasickou metodou „champenoise“ tj. druhotným kvašením v lahvích se tu sekty vyrábí již od roku 1852. V sektech se značkou Radgona Gold proto najdete typický buket, připomínající chlebovou střídku a jemné vytrvalé perlení.

"V té době bylo šumivé víno vyrobené klasickou metodou druhotního kvašení v lahvích poprvé uvedeno na trh místním radgonským výrobcem jménem Kleinošek. Tato zpráva byla zveřejněna ve významných dobových novinách „Bleiweisove novice“. Tak se zrodil první a dosud nejvíc ceněný sekt ve Slovinsku, Radgona Gold.

V Radgonských goricích ji již více než 160 let vyrábíme tzv. Tradiční nebo klasickou metodou "champenoise", kvašením v lahvích.

zlata penina vinice

Tradiční nebo klasická metoda znamená, že po počátečním kvašení se víno stáčí do lahví a přidá se do něj směs k vyvolání sekundárního kvašení. Díky tomu se pak tvoří bublinky, bez kterých se žádný sekt neobejde.

  • Základní víno pro bílé šumivé víno „Blanc de Blanc“ je 100% Chardonnay a pro růžové 100% Pinot Noir.
  • Hrozny se sklízejí ručně v době nejlepší zralosti.
  • Zrají minimálně 24 měsíců na kvasničných kalech, přičemž některé ze speciálních odrůd sektu vyrobené pro nejslavnostnější okamžiky se nechávají zrát až po dobu 10 let.

Všechna šumivá vína Radgona Gold jsou ročníková vína a můžete si vybrat z extra suchých, sec, demi-sec a rosé. Rosé je vyrobeno výhradně z čisté odrůdy Pinot Noir.

Šumivá vína, vyráběná metodou "charmante"

Metodou „charmante“, druhotným kvašením ve vysokotlakých nádržích po dobu 6-9 měsíců, se vyrábí řada Radgona Silver, jiskrný sekt s ovocnými akcenty a zlatavou barvou, široce oblíbený nejen ve večerních uličkách Mariboru.

  • Základní víno je cuveé skládající se z Chardonnay, Vlašského Rieslingu, Šiponu a Sauvignonu, kterých poměr se míchá v závislosti na typu vína - extra brut či sec.
  • Naproti tomu stříbrná růžová Radgona má chuť doux a je vyrobena ze Zwigeltu a Pinot Noir.

Degustace v unikátních sklepích Radgonske Gorice

V Radgonske Gorice d.o.o. vždy rádi otevírají dveře svých tří sklepů pro návštěvníky, kteří přicházejí objevit zázraky výroby sektu.
Vinné sklepy se nachází vedle řeky Mury a známého mostu přátelství, a tak jsou skvělým výchozím bodem pro poznávání severovýchodního Slovinska i sousedního Rakouska.

  • Jedním z těchto sklepů otevřených pro veřejnost je Sklep pod Hradním vrchem, kde jsou na speciálních regálech uloženy lahve nejoceňovanějšího sektu ve Slovinsku, Radgona Gold.
  • Druhý Sklep pod římským kolem, ve kterém je instalované kolo římského vozu, osvětlené paprskem prosvítajícím jeho loukotiěmi. Ve sklepě zrají obzvláště cenné ročníky archivních šumivých vín.
  • Sklep pod vodopádem s vodními kaskádami tekoucími ze skály hradního kopce má kouzelnou atmosféru, ve které se ochutnávka vín stává zvláštním zážitkem - sklep je často také místem pro svatební oslavy.

Vyzkoušejte unikátní svěží vína ze štajerského vinařství Radgonske Gorice. 

radgonske-gorice-logo

15 položek celkem
trio zlata penina JPEG
910 Kč

Výběr tří variant Zlaté Radgonské peniny, šumivého vína vyrobeného klasickou metodou champenoise, kvašením v lahvích. Zlatá radgonská penina Brut, Sec a Rosé.

Kód: 375
Srebrna radgonska menina sec
234 Kč

Víno obsahuje přírodní CO2, který se přirozeně uvolňuje ve spodní části skleničky. Bublinky stoupají ve formě řetízků nebo se nezávisle pohybují směrem k povrchu a spojují se na...

Kód: 377
zrpbrut
420 Kč

Šumivé víno z oblasti Štajerska, odrůda 100% Chardonnay. Vynikající slovinské šumivé víno, typická zlato-žluté barvy a jemného perlení. V chuti a vůni typické po kvasnicích a...

Kód: 57
ZRP Polsuho
420 Kč

Zlatá penina sec, jakožto polosuchá patří mezi nejsladší z třech sester Zlatih radgonských penin, proto je známá jako "penina ženskich src" penina ženských srdcí. ...

Kód: 96
Extra dry Zlata Radgonska
420 Kč

Šumivé víno z oblasti Štajerska, odrůda 100% Chardonnay. Vynikající slovinské šumivé víno, typické zlato-žluté barvy a jemného perlení. V chuti a vůni typické po ovoci a...

Kód: 60
radgonske gorice radgonska ranina01 beV.jpg fixed 57f2911269d22.jpg.960px
Novinka
190 Kč

Radgonska ranina je stará autochtonní odrůda, která pochází z oblasti Radgonských vrchů, známá též jako Bouvierův hrozen. Vyznačuje se příjemnou ovocnou notou připomínající...

Kód: 51
radgonske gorice sauvignon02 beV.jpg fixed 57f291139c2fd.jpg.960px
Tip
190 Kč

Mladé víno, typické žluté barvy se zeleným nádechem, buket je pro sauvignon docela diskrétní, ale odrůdově pěkně ohraničený. Ve vůni po zeleném pepři a posečené trávě v chuti...

Kód: 39
radgona sivi pinot
Tip
190 Kč

Jakostní suché bílé víno z oblasti Štajerska, 100% odrůda Rulandské Šedé. Víno s lehkým ovocným nádechem po tropickém ovoci v chuti s příjemnou a vyváženou kyselinkou.

Kód: 54
str.pen extra.dry
234 Kč

Osvěžující šumivé víno žluté barvy se zeleným odstínem, perlením střední hustoty, vyrobené metodou charmat. Ve vůni ucítíte svěžest a jemné ovocné aroma.Chuť je...

Kód: 274
Traminec
Novinka
220 Kč

Jako polosladké víno jej řadíme k dezertním vínům. Plná chuť, bohaté aroma, pikantnost, zaoblené tělo a zlatavá barva jsou pro traminer charakteristické. Víno sytě zlato-žluté...

Kód: 42
penintram
Novinka
230 Kč

Šumivé víno z oblasti Štajerska, odrůda 100% Traminer. Vynikající slovinské šumivé víno, typické zlato-žluté barvy a jemného perlení. Ve vůni intenzivní po růžích v chuti...

Kód: 63
ŠpriCAR
459 Kč –10 %
413 Kč

Vinný bezinkový nápoj Hugo a vinný střik Špricar - bílé víno se sodou v plechovce. V Hugu se snoubí bezinka a lehké šumivé víno. Ve plechu ŠpriCAR naleznete osvěžující a...

Kód: 374
Hugo
222 Kč –14 %
189 Kč

Osvěžující šumivý nápoj na bázi sektu, vyrobený metodou charmat. Nízkoalkoholický (4,5%) vinný nápoj s přírodním bezinkovým sirupem.

Kód: 313
dt sub
49 Kč

Osvěžující šumivý nápoj na bázi sektu, vyrobený metodou charmat. Nízkoalkoholický (5%) vinný nápoj s přírodním bezinkovým sirupem. V "cestovním" balení, plechovka 0,25l :)

Kód: 500
zlata radgonska rose white
420 Kč

Šumivé víno z oblasti Štajerska, odrůda 100% Modri Pinot Jemná lososová barva slibuje živost a svěžest. Ve vůni a chuti nás okouzlí ovocné tóny lesních plodů. Za nimi se téměř...

Kód: 529