Průvodce slovinským vínem

 

Slovinské vinařské regiony a typická slovinská vína

Specifické mikroklima dává vznikat výborné kvalitě vín.
Teplo od moře z jedné strany víno nabíjí a rozmazluje,
z druhé strany alpské sněhy a horský vítr vyhání v révě sílu a odolnost.

 

Slovinsko je skrytý ráj vína, ležící na stejné rovnoběžce jako slavné francouzské oblasti Bordeaux a Burgundsko, nebo vynikající italský Piemont. Navazuje na rakouské Štajersko a sdílí s Chorvatskem region Istria.

Na jeho slunečném pomezí úrodné panonské nížiny a chladného podhůří Alp se víno pěstuje nepřetržitě již 2 a půl tisíce let. Ve středověku začali výrobu vína rozvíjet mnichové v klášterech a kněží.

Vysoká kvalita slovinského vína si začala získávat pozornost v roce 1967, kdy byl založen spolek  “Vinska družba” i další soukromé vinařské společnosti. S nezávislostí Slovinska v roce 1991 bylo přijato mnoho nových zákonů týkajících se výroby vína, které ze Slovinska učinily nejlépe rozvinutou vinařskou oblast v bývalé Jugoslávii.

Ve Slovinsku se daří 52 různým odrůdám vína, mnohé z nich jsou místně unikátní (autochtonní).

Malá vinařství Slovinska a návrat k tradicím

Ve Slovinsku najdeme velké množství rodinných vinařství, ve kterých pěstují víno s minimálními přídavky chemie. Při výrobě nyní vidíme vinaře mnohem častěji pracovat s přírodními kvasinkami, které jsou vlastní danému místu a vinici.

Používá se co nejméně dosiřování a jiných zásahů do procesu kvašení vína, aby tak vynikla jedinečnost konkrétní vinice a specifika terroir, na kterém odrůda získává svou výjimečnost.

slovinske-vinarske-regiony

Slovinsko má tři hlavní vinařské regiony, které se dělí do devíti menších oblastí.

 

1. Vinařský region Přímoří – Primorska

Slovinské Přímoří leží u Jaderského moře v blízkosti Itálie. Roste tu typické přímořské víno na suchých půdách s množstvím slunce.

Tento region je velmi známý díky svým specifickým půdním vlastnostem, od velmi bohatých po velmi chudé. To dává vínům, která na těchto půdách rostou vždy velmi odlišnou specifickou chuť, i když jsou stejného druhu. V této oblasti Římané začínali pěstovat svá vína.

V Přímoří jsou čtyři vinařské podoblasti, istrijská (Istra), krasová (Kras a terra rosa), Vipavská dolina a Goriška Brda.

Geograficky rozmanitá oblast je známá bílou odrůdou Malvazija, místní odrůdou Zelen, Sauvignon a z červených vín je tu opět místní Refošk, dál výborný Merlot, Cabernet Sauvignon, a na železitých půdách rostoucí Teran.

 

Vinařství a oblasti Primorska

Slovinská Istria – Vina Koper, Monto Moro, Montis & Eko Laura

Slovinský Kras – Vina Kras

Gořiška Brda

Vipavská dolina

 

2. Vinařský region Posáví v údolí řeky Sávy – Posavje

Tento region sousedí s chorvatským vnitrozemím a má teplejsí podnebí. Daří se v něm mnoha odrůdám vína, z nichž nejznámějšími jsou Žametovka, Modra Frankinja (Frankovka Modrá) a Laški rizling (Vlašský rizlink). Taky je speciálně známá výrobou vína Cviček – vyrobeného ze směsi bílého a červeného vinného hroznu, nejčastěji Kraljeviny a Žametovky.

Tato oblast má zajímavý mix půd a kopců, které nejsou vyšší než 400 m. Velmi zajímavá je oblast “Bela krajna”, kde se v roce 1981 vyrobilo první růžové víno. Zatímco “Bizeljsko Sremič” je jednou z nejznámějších oblastí pro šumivá vína.

Vinařství a oblasti Posáví

Bizeljsko Sremič

Dolenjska – Vinařství Kunej

Bela krajna, se specifickým prostředím připomínajícím přímořské klima – Klet Metlika

 

3. Vinařský region Podráví kolem řeky Drávy – Podravje

Nejlepší podmínky pro pěstování vína na světě? Oblast Štajerska zabírá 4 % ze všech území, kde jsou podmínky pro pěstování vína oficiálně ideální.

Je příznačně známá svými bílými víny, která jsou specifická pro tuto oblast. Nejznámějšími druhy jsou Laški rizling (Vlašský ryzlink), Šipon (Furmint), Beli pinot (Rulandské bílé), Chardonnay.

Největší vinařská oblast Slovinska, Štajerska Slovenija, se klimatem blíží rakouskému Štýrsku a v mnohém jej dokonce předčí.

V Podráví roste i nejstarší vinná réva na světě. 400 let starý kmen Staré révy „Stara trta“ je opečováván ve městě Maribor. Jeho výhonky rostou i na pražském hradě, kolem sochy slovinského architekta Josipa Plečnika.

Vinařství a oblasti Podráví:

Štajerska – šumivá vína Radgonske Gorice, a vinařství Hlebec

Prekmurje