Velikonoce a Slovinsko

Velikonoce jsou sice křesťanským svátkem, ale některé zvyky pocházejí ještě z pohanských svátků a souvisejí s příchodem jara a omlazením přírody. Poznejte s námi Slovinské velikonoční obyčeje, a tradiční slovinské velikonoční dobroty.

Velikou noc předchází správně 40 denní půst, ale po něm si už všichni užívají kulinářských pochoutek. A která jídla mají Slovinci na velikonoce nejraději? Velikonoční kraslice jsou i ve Slovinskou tradiční součástí Velikonoc, včetně šunky, křenu a potici.

Tradiční velikonoční kraslice

Tradiční velikonoční kraslice ve slovinsku jsou červené barvy; protože symbolizují krev Ježíše Krista. V dnešní době jsou jsou však zbarveny ve všemožných barvách a vzorech. Takže malovaná  a natvrdo uvařená vajíčka jsou důležitou součástí velikonoční snídaně.

F010301-metlika_belokranjske_pisanice_jost_gantar-photo-m

Delikátní velikonoční šunka

Velikonoční šunka je také jedním z tradičních velikonočních pokrmů; neboť představuje tělo Ježíše Krista. Může být také připravována na několik způsobů, jako například šunka v těstě, což je poněkud netypický, ale velmi tradiční recept.

velikonocna_pojedina_sunka_v_testu

Pálivý velikonoční křen

Křen je typickou součástí  velikonočních pokrmů a představuje hřebíky, kterými byl ukřižován Ježíš Kristus. Kromě toho, že je skvělým doplňkem tradičních velikonočních jídel, je také velmi zdravý (zdůrazňuje Naty :D).

Kraljica potica

Potica zaujímá první místo mezi slovinskými tradičními svátečními koláči, takže rozhodně nesmí chybět ani na Velikonoce. Připravuje se z vinutého a rozváleného kynutého těsta a je plněná různými náplněmi. Ve Slovinsku se můžete setkat s více jak  80 druhý různých náplní. Podle nich také dostala potica svůj název  - zavinutá potica (po-vitica). Nejtypičtější slovinské potice jsou většinou z náplněmi z vlašských ořechů, lískových, estragonu, máku, tvarohu.

Naty říká, že nejtěžší na pečení potice je to, že to trvá velmi dlouho, kvůli opakovanému kynutí a trpělivosti a cviku v dodržení toho postupu přípravy těsta, kterého než dosáhnete, je občas potřeba i metody pokus-omyl. ????

F008807-odprta_kuhna_jost_gantar34_orig_jpg-photo-m

A co víno a velikonoce?

Slovinci pijí rádi víno bez ohledu na roční období či svátek, tudíž nevynechají sklenku dobrého vína v kombinaci s tradičním jídlem o velikonocích.

A co bychom doporučili k tradičním Slovinským velikonočním pokrmům? K pečené šunce se dozajista hodí například dobré červené víno z odrůdy Modri Pinot a sladkou potici krásně doplní sklenka Sladkého Muškátu.