Velikonoce a Slovinsko

Velikonoce jsou sice křesťanským svátkem, ale některé zvyky pocházejí ještě z pohanských svátků a souvisejí s příchodem jara a omlazením přírody. Poznejte s námi Slovinské velikonoční obyčeje, a tradiční slovinské velikonoční dobroty.

Velikou noc předchází správně 40 denní půst, ale po něm si už všichni užívají kulinářských pochoutek. A která jídla mají Slovinci na velikonoce nejraději? Velikonoční kraslice jsou i ve Slovinskou tradiční součástí Velikonoc, včetně šunky, křenu a potici.

Tradiční velikonoční kraslice

Tradiční velikonoční kraslice ve slovinsku jsou červené barvy; protože symbolizují krev Ježíše Krista. V dnešní době jsou jsou však zbarveny ve všemožných barvách a vzorech. Takže malovaná  a natvrdo uvařená vajíčka jsou důležitou součástí velikonoční snídaně.

F010301-metlika_belokranjske_pisanice_jost_gantar-photo-m

Delikátní velikonoční šunka

Velikonoční šunka je také jedním z tradičních velikonočních pokrmů; neboť představuje tělo Ježíše Krista. Může být také připravována na několik způsobů, jako například šunka v těstě, což je poněkud netypický, ale velmi tradiční recept.

velikonocna_pojedina_sunka_v_testu

Pálivý velikonoční křen

Křen je typickou součástí  velikonočních pokrmů a představuje hřebíky, kterými byl ukřižován Ježíš Kristus. Kromě toho, že je skvělým doplňkem tradičních velikonočních jídel, je také velmi zdravý (zdůrazňuje Naty :D).

Kraljica potica

Potica zaujímá první místo mezi slovinskými tradičními svátečními koláči, takže rozhodně nesmí chybět ani na Velikonoce. Připravuje se z vinutého a rozváleného kynutého těsta a je plněná různými náplněmi. Ve Slovinsku se můžete setkat s více jak  80 druhý různých náplní. Podle nich také dostala potica svůj název  - zavinutá potica (po-vitica). Nejtypičtější slovinské potice jsou většinou z náplněmi z vlašských ořechů, lískových, estragonu, máku, tvarohu.

Naty říká, že nejtěžší na pečení potice je to, že to trvá velmi dlouho, kvůli opakovanému kynutí a trpělivosti a cviku v dodržení toho postupu přípravy těsta, kterého než dosáhnete, je občas potřeba i metody pokus-omyl. ????

F008807-odprta_kuhna_jost_gantar34_orig_jpg-photo-m

A co víno a velikonoce?

Slovinci pijí rádi víno bez ohledu na roční období či svátek, tudíž nevynechají sklenku dobrého vína v kombinaci s tradičním jídlem o velikonocích.

A co bychom doporučili k tradičním Slovinským velikonočním pokrmům? K pečené šunce se dozajista hodí například dobré červené víno z odrůdy Modri Pinot a sladkou potici krásně doplní sklenka Sladkého Muškátu.

  

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení