Slovinské vinařské regiony II. – Posavje (Posáví)

Vinařský region Posavje na jihovýchodě Slovinska

Leží na dolním toku řeky Sávy a sousedí se sousedním Chorvatskem. Region se skládá z 3 časti - Dolenjka, Bela krajna a Bizeljsko Sremič. 

Pojďte ho s námi poznat! :)
Kje-je-posavje_1

Od zidanice k zidanici - oblast Dolenjska

První vinařskou oblastí je Dolenjska. Kopcovitá vinařská čtvrť má 7 500 vinařů a drtivá většina z nich jsou amatérští pěstitelé. To se odráží v mnoha vinicích a půvabných vinařských chatkách (zidanic). Viniční chaty jsou malé dřevěné nebo zděné domy, kde místní obyvatelé vyrábějí víno pro svou rodinu a přátele na několika hektarech vinic.

zidanica

V poslední době Dolenjska zažívá renesanci růžových a vynikajících šumivých vín vyrobených klasickou metodou, a to nejčastěji z odrůd chardonnay a Pinot Noir.

Zajímavost - dolenjska má pouze 1 460 hektarů, až 7 500 producentů vína, což je třikrát více než v Austrálii.

Tip na víno z rodinného Vinařství Kunej:

726X300px kunej coko 02-min
 

Nejmenší vinařská oblast, ale s největším srdcem - Bela krajna 

Druhou vinařskou oblastí je Bela krajina, která je zároveň nejmenší. Leží v jihovýchodní části Slovinska mezi vrchy Gorjanci a řekou Kolpa, podél které vede hranice s Chorvatskem. Je to nejteplejší region Posavje s podpanonským podnebím a středomořskými vlivy.

Velký teplotní rozdíl mezi dnem a nocí umožňuje produkci aromatických vín, která zároveň zachovávají svěžest. Tradičně se vyrábí většinou vína lehká a svěží, ale v poslední době se klade důraz na odrůdová vína, kde mezi bílými odrůdami z hlediska kvality vyniká muškát žlutý. Mezi červenými odrůdami stále kraluje modra frankinja.

bela krajna

 Tip na víno z Vinařství Metlika:

726X300px%20metlika%20frank%2002-minn

Ručně kopané sklepy v pískovci - Bizeljsko Sremič 

Vinařská oblast Bizeljsko - Sremič je pojmenována podle dvou významných vesnic na jihovýchodě Slovinska. Na západě hraničí okres s vinařským okresem Dolenjska, na východě s řekou Sotla, podél které vede hranice s Chorvatskem.

Vinice se rozkládají v nadmořské výšce mezi 200 a 400 metry. Půda je zde velmi různorodá. Z odrůd zde pěstovaných je poslední době se stále více populární modrou frankinja, dále pak metliška črnina, ale naleznete zde i produkci vynikajících šumivých vín.

Zvláštností této oblasti jsou sklepy vyhloubené ručně do pískovce. Nejstarší z nich mají více než 200 let a stále slouží jako úložný prostor pro lahve nebo byly přeměněny na jedinečné degustační místnosti.

bizeljsko sremic oblast

  

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení