Slovinské vinařské regiony II. – Posavje (Posáví)

Vinařský region Posavje na jihovýchodě Slovinska

Leží na dolním toku řeky Sávy a sousedí se sousedním Chorvatskem. Region se skládá z 3 časti - Dolenjka, Bela krajna a Bizeljsko Sremič. 

Pojďte ho s námi poznat! :)
Kje-je-posavje_1

Od zidanice k zidanici - oblast Dolenjska

První vinařskou oblastí je Dolenjska. Kopcovitá vinařská čtvrť má 7 500 vinařů a drtivá většina z nich jsou amatérští pěstitelé. To se odráží v mnoha vinicích a půvabných vinařských chatkách (zidanic). Viniční chaty jsou malé dřevěné nebo zděné domy, kde místní obyvatelé vyrábějí víno pro svou rodinu a přátele na několika hektarech vinic.

zidanica

V poslední době Dolenjska zažívá renesanci růžových a vynikajících šumivých vín vyrobených klasickou metodou, a to nejčastěji z odrůd chardonnay a Pinot Noir.

Zajímavost - dolenjska má pouze 1 460 hektarů, až 7 500 producentů vína, což je třikrát více než v Austrálii.

Tip na víno z rodinného Vinařství Kunej:

726X300px kunej coko 02-min
 

Nejmenší vinařská oblast, ale s největším srdcem - Bela krajna 

Druhou vinařskou oblastí je Bela krajina, která je zároveň nejmenší. Leží v jihovýchodní části Slovinska mezi vrchy Gorjanci a řekou Kolpa, podél které vede hranice s Chorvatskem. Je to nejteplejší region Posavje s podpanonským podnebím a středomořskými vlivy.

Velký teplotní rozdíl mezi dnem a nocí umožňuje produkci aromatických vín, která zároveň zachovávají svěžest. Tradičně se vyrábí většinou vína lehká a svěží, ale v poslední době se klade důraz na odrůdová vína, kde mezi bílými odrůdami z hlediska kvality vyniká muškát žlutý. Mezi červenými odrůdami stále kraluje modra frankinja.

bela krajna

 Tip na víno z Vinařství Metlika:

726X300px%20metlika%20frank%2002-minn

Ručně kopané sklepy v pískovci - Bizeljsko Sremič 

Vinařská oblast Bizeljsko - Sremič je pojmenována podle dvou významných vesnic na jihovýchodě Slovinska. Na západě hraničí okres s vinařským okresem Dolenjska, na východě s řekou Sotla, podél které vede hranice s Chorvatskem.

Vinice se rozkládají v nadmořské výšce mezi 200 a 400 metry. Půda je zde velmi různorodá. Z odrůd zde pěstovaných je poslední době se stále více populární modrou frankinja, dále pak metliška črnina, ale naleznete zde i produkci vynikajících šumivých vín.

Zvláštností této oblasti jsou sklepy vyhloubené ručně do pískovce. Nejstarší z nich mají více než 200 let a stále slouží jako úložný prostor pro lahve nebo byly přeměněny na jedinečné degustační místnosti.

bizeljsko sremic oblast