Slovinsko – skrytý ráj pro milovníky kvalitního vína

Slovinsko oplývá jedinečnou kombinací přírodních krás, které můžete ještě více vychutnat za doprovodu kvalitních místních vín.  Věřte, že stojí za to je ochutnat. Slovinští vinaři pravidelně bodují na světových vinařských soutěžích a mnoho z nich je oceňováno pro své inovativní postupy. Vínem se tu doslova žije a know-how péče o vinohrady se dědí z generace na generaci.

Výroba vína má ve Slovinsku velmi hluboké kořeny. Pěstovat ho tu před zhruba 2000 lety začali Keltové a největšího rozmachu zaznamenaly zdejší vinice za dob starověkého Říma. Po příchodu Slovanů, kteří víno nepili, byla tradice na čas přerušena, ale obnovila se opět s příchodem křesťanství. Kromě dlouhé vinařské historie mají Slovinci v oblasti pěstování vína další unikát - pyšní se nejstarší dodnes plodící vinnou révou světa, která roste v Mariboru už více než 400 let.

Stara trta Maribor 

Kvalita a výjimečnost slovinských vín je dána zejména širokým spektrem geologického podloží vhodného k jejich pěstování a několika různými druhy klimatu. Krajina je tu rozmanitá a takové je i zdejší víno. Ačkoli je Slovinsko státem nevelké rozlohy, víno se tu v různých podmínkách pěstuje v horách, nížinách, stejně jako u moře. A všude chutná jinak.

podnebja in vino dopolnjeno copmpressed

Co je skvělé, ve Slovinsku ochutnáte v prvotřídní kvalitě jak „mezinárodní“ odrůdy, tak odrůdy „domorodé“, autochtonní, tedy ty, jež nenajdete jinde na světě (např. Žametovka, Ranina, Šipon, Vitovska grganja a další). Pěstuje se tu celkem 52 odrůd hroznů, v produkci převažují vína bílá, vinohrady pokrývají 22 000 hektarů a většina z nich je stále obdělávána ručně. Najdete tu jak větší vinné sklepy, tak obrovské množství rodinných vinařství, variabilita nabídky je tedy skutečným rájem pro milovníky vín. Slovinské vinohrady se nacházejí ve stejné linii úrodného podnebného pásu jako proslulé oblasti ve Francii, Rakousku a Itálii, proto je kvalita místního vína tak fantastická.

CokoladeKunej_2-6

Co si ve Slovinsku vypěstují, to také sami vypijí! Ano, Slovinci své víno milují, a proto je celkem těžké na něj narazit v cizině. Vývoz je minimální, v podstatě jen malý zlomek celkové produkce. Láska k vínu je tu skutečně veliká, což dokumentuje i fakt, že Slovinci jako jediní na světě mají ve státní hymně přípitek!

Za slovinským vínem můžete vyrazit buď po vlastní ose (narazíte na něj v podstatě všude a místní Vám rádi doporučí) nebo lze využít služeb agentur, které vás provedou těmi nejznámějšími oblastmi.  Sami můžeme potvrdit, že zdejší vinaři mají zázemí na zpracování vína na vysoké úrovni a je radost nahlédnout do jejich království. Také vstřícnost a bodrost, s jakou vám víno přinesou k ochutnání, je prostě nezapomenutelná . :-)

Lidi a metlika

Pokud nemáte zrovna cestu do Slovinska, ale máte chuť poznat slovinské víno nebo si ho opět připomenout, zkuste nahlédnout do našeho eshopu OchutnejteSlovinsko.cz. Jsme fanoušci slovinského vína a za jeho kvalitou si stojíme. Ochutnat Slovinsko můžete rovněž na našich degustacích, které připravujeme vždy na míru. Nebo Vás do Slovinska za vínem odvezeme!

PS/ Příště si povíme více o třech velkých slovinských vinařských oblastech, tedy o Přímoří, Podráví a Posáví.

Stay tuned! :)

Fotografie zdroj: Vinařství a www.slovenia.info