Průkopníci Rosé s příchutí čerstvých malin

Malá oblast s překvapivým klimatem

Silná vinařská tradice malého městečka Metlika sahá o více než sto let zpátky. Lidé spjatí s místní krajinou, jež jim - také díky jejich tvrdé práci -zajišťuje obživu, dobře rozpoznali specifické slunečné a teplé podmínky. Ty umožňují pěstovat rozmanité odrůdy vín, která se nehodí pro standardní kontinentální klima. Město a vinice jsou situovány přímo na hranicích s Chorvatskem, v jihovýchodní části Slovinska. Metlika v každém návštěvníkovi vzbudí dojem, že se snad ocitnul přímo ve středomoří…

vinograd sv ana Vidošiči

Zpět k našemu objevení Rosé!

Proč právě “průkopníci”? Odpověď na tuto otázku je jednoduchá - právě v těchto místech se totiž zrodilo první Rosé víno ve Slovinsku, a to přesně roku 1981 ve vinařství KZ Metlika. Vinařství se rozhodlo jít průkopnickou cestou a stvořit něco zcela odlišného. Víno svěžího charakteru spojující plnou chuť červených vín a svěžest vín bílých. A toto spojení v podobě růžového vína umístilo vinařství KZ Metlika nastálo na mapu významných Slovinských vinařství.

Jak se vyrábí?

V růžovém vínu najdeme pouze odrůdy modrých hroznů, a to konkrétně v poměrech odrůd 70% Modra Frankinja a 30% Žametna črnina. Největší tajemství výroby tkví ve výrobním postupu, který je podobný výrobě bílého vína.  Modré hrozny se odstupují, pomelou a nechají v kádi macerovat, takzvaně. naležet. Po uplynutí stanovené doby (1-6 hodin) se veškerý obsah vylisuje. Lisování musí probíhat velmi opatrně, aby zůstaly zachovány ty správné tóny vína. Poté se hrozny opět naočkují kvasinkami. Po správně provedené proceduře dosáhneme malinovo-jahodových tónů s nádechem smetany, které na něm tak oceňujeme.

Slovinsko%20Bela%20krajna%20KZ%20Metlika

Chuť je hravá a elegantní!

Pokud bychom se pokusili vystihnout dojem z vína Rosé jediným slovem, pak by se hodila “svěžest”.  Představte si perfektně vychlazené víno (8 °C) jiskrných růžovo-oranžových tónů, které si vychutnáváte během slunečného letního dne. Při prvním nádechu ucítíte tóny malin, a na jazyku vás pohladí svěží chuť jahod se smetanou. Už to cítíte? 

Kombinace s vybranými pokrmy

Právě pro typickou svěžest a lehkou pitelnost tohoto vína jej můžete skvěle nakombinovat s různými pokrmy. Výborně se hodí k předkrmům, lososovitým rybám, sýrům, anebo jen čerstvému ovoci, které mají dívky tak rády.

Ochutnejte ho: https://www.ochutnejteslovinsko.cz/polosucha-3/rose-jakostni-2016-0-75l/ :)