Slovinské růžové víno "Rosé" má příchuť čerstvých malin

Metlika - Malá slovinská oblast s překvapivým klimatem

Silná vinařská tradice malého městečka Metlikaje stará více než sto let. Lidé spjatí s místní krajinou, jež jim i díky tvrdé práci zajišťuje obživu, si dobře všímali vytrvale slunečné počasí a teplé podnebí. Začali proto pěstovat rozmanité odrůdy vín, která se běžně nepěstují v běžném kontinentálním klimatu.

Vinařské městečko Metlika je situováno přímo u hranic s Chorvatskem v jihovýchodní části Slovinska. V každém návštěvníkovi lehce vyvolá dojem, že se zázrakem ocitnul v úplně jiném kraji, ve středomoří…

800xSlovinsko Bela krajna Metlika-min

Objevení tajemství výroby rosé

Proč říkáme o vinařství KZ Metlika, že jsou “průkopníci”? Odpověď na tuto otázku je jednoduchá - právě u nich h se totiž zrodilo první růžové víno ve Slovinsku, a to přesně roku 1981. Vinařství se rozhodlo jít průkopnickou cestou a stvořit něco zcela odlišného, použít do té doby netradiční způsob. Vzít červené hrozny a zacházet s nimi jako s bílými.

Tak vznikla dnes již velmi oblíbená kombinace barvy a lehkosti: Víno jasného charakteru spojující plnou chuť červených vín a svěžest vín bílých. A toto spojení v podobě růžového vína umístilo vinařství KZ Metlika nastálo na mapu významných Slovinských vinařství.

Jak se vyrábí růžové víno "rosé"?

V růžovém vínu Rosé KZ Metlika najdeme pouze odrůdy modrých hroznů, a to konkrétně v poměrech odrůd 70% Modra Frankinja a 30% Žametovka (Žametna črnina). Tajemství zrodu aromatického vína eůžově červánkové barvy zpočívá ve zpracování, které se používá při výrobě bílého vína.

Modré hrozny se odstupují, pomelou a nechají v kádi macerovat, takzvaně naležet. Po uplynutí stanovené doby (1-6 hodin) se veškerý obsah vylisuje. Lisování musí probíhat velmi opatrně, aby zůstaly zachovány ty správné kvality vína. Poté se hrozny opět naočkují kvasinkami.

Po správně provedené proceduře dosáhneme malinovo-jahodových tónů s nádechem smetany, které na něm tak oceňujeme.

Slovinsko Bela krajna KZ Metlika-min

Chuť růžového vína je hravá a elegantní

Pokud bychom se pokusili vystihnout dojem z vína Rosé jediným slovem, pak by se hodila “svěžest”.  Představte si perfektně vychlazené víno (8 °C) jiskrných růžovo-oranžových tónů, které si vychutnáváte během slunečného letního dne.

Při prvním nádechu ucítíte tóny malin, a na jazyku vás pohladí svěží chuť jahod se smetanou. Už to cítíte? 

Kombinace rosé s vybranými pokrmy

Právě pro svou typickou svěžest a lehkou pitelnost můžete toto víno skvěle kombinovat s různými pokrmy. Výborně se hodí k předkrmům, lososovitým rybám, sýrům, anebo jen čerstvému ovoci, které mají dívky tak rády.

 726X300px metlika rose2-min

 

  

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení